Părinte, am şi eu o întrebare. Am o fetiţă de 9 ani, care care are nişte gânduri negre, toată ziua numai la satana se gândeşte, spune că Dumnezeu e duşmanul ei. Spuneţi-mi vă rog, ce să fac pentru o aduce pe calea cea dreaptă, menţionez că a fost diagnosticată cu Adhd, dar în schimb are rezultate foarte bune la şcoală, acum ceva timp a mai avut asemenea gânduri şi am fost la un preot şi a uitat de aceste gânduri, dar acum îi revin aceste gânduri parcă mai frecvent. Vă rog frumos îndrumaţi-mă ce să fac.
- Robert a întrebat 13 ani ago
- last edited 10 luni ago
- You must login to post comments
Dar oare credeți că o singură mergere la preot poate fi fraților suficientă? Și, mai apoi, dacă ați văzut deja care este medicamentul, de ce nu îl folosiți? Vă îndemn și vă sfătui să dați cât mai des pe la Biserică, să o deprindeți cu rugăciunea. La început, nu foarte multă, cel puțin Tatăl nostru, dar regulat și cu multă atenție. Cel mai bine ar fi să-l rostiți împreună. După aceasta, mărturisirea și împărtășirea cât mai deasă aduc un rod deosebit. Seara și dimineața, însemnați camera și fetița cu Semnul Sfintei Cruci, ca Dumnezeu să o ocrotească de năvala diavolului. Să ia în fiecare zi anaforă și agheazmă.
Nu e suficient să te speli o dată în an. La fel nu e suficient să mergi doar o singură dată la preot. În afară de preot, avem nevoie întâi și întâi de Dumnezeu. Ajutați-vă copilașul să-L cunoască pe Dumnezeu!
Preot Iulian Rață
- Guest a răspuns 13 ani ago
- You must login to post comments
Te rog să te autentifici mai întâi pentru a trimite.