Bună ziua, părinte. Îmi cer scuze dacă întrebarea asta a fost deja pusă, dar eu nu am găsit-o nicăieri. Aş vrea foarte mult să ştiu ce crede biserica ortodoxă despre cuvintele Dumnezeului nostru Iisus Hristos: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?” (Matei 27:46). Dacă Iisus Hristos la acel moment era atotcunoscător, de ce nu ştia răspunsul la această întrebare? Şi de ce Dumnezeul-Tată L-a părăsit? A fost părăsit şi de Duhul Sfânt?
- Marina a întrebat 14 ani ago
- last edited 10 luni ago
- You must login to post comments
Hristos este Dumnezeu și Om, iar ceia ce a fost pus pe cruce este Trupul Său, firea omenească căci Dumnezeirea nu poate pătimi. Tatăl nu la părăsit și nici Sfântul Duh ci prin această strigare trebuie să înțelegem lucrarea de mântuire adusă de Hristos lumii în locul omului păcătos. El este zdrobit pentru fărădelegile noastre (Isaia 53;5) și se dă pe Sine ca preț de răscumpărare pentru toți (ITimotei 2;6). El a fost fără de păcat dar Dumnezeu L-a făcut pentru noi păcat (II Corinteni 5;21). El moare părăsit ca noi niciodată să nu mai fim părăsiți (Psalmul 21). Deci el striga ca om și „pentru om”.
Deasemeni, este cunoscut că Biblia a ajuns până la noi prin intermediul a peste 5000 MS între care există diferența de transmitere a textului. Astfel, în unele MS Evrei 2;9 se citește ”…astfel că prin harul lui Dumnezeu, El a gustat moarte pentru fiecare om”, iar în altele în loc de har e tradus cu … ”departe de Dumnezeu”. Traducerea, astfel se primește că Hristos a gustat moarte „departe de Dumnezeu” „afară de Dumnezeu” iar aceasta ne aduce aminte de strigătul lui Hristos pe cruce de la Matei 27; 46. Vedeți pentru aceasta Traducerea Ecumenica a Bibliei(TOB).
Doamne ajută și pace în suflet!
Prot. Roman Grigoriță
- Guest a răspuns 14 ani ago
- You must login to post comments
Răspunsul tău
Te rog să te autentifici mai întâi pentru a trimite.